Меню Закрити

Виготовлення виробу «Різдвяний вінок» Методичні рекомендації


ЖИТОМИРСЬКИЙ  МІСЬКИЙ  ЦЕНТР  НАУКОВО – ТЕХНІЧНОЇ ТВОРЧОСТІ  УЧНІВСЬКОЇ  МОЛОДІ

Виготовлення виробу  «Різдвяний вінок»

Методичні рекомендації

Автор:  Черваток Н.Р.

Місце роботи:  Житомирський міський центр науково-технічної  творчості учнівської молоді

 

Адреса:  ЖМЦНТТУМ, вул. Пушкінська, 19, м. Житомир, 10014  (0412)  47 – 32 – 59

                    Зміст

 1. Вступ…………………………………………………………………………….3
 2. Алгоритм виготовлення виробу……………………………………………….5

    2.1. Виготовлення основи вінка……………………………………………….5

    2.2. Оздоблення вінка………………………………………………………….6

    2.3.Надання форми, склеювання деталей…………………………………….8

 1. Висновки………………………………………………………………………..9
 2. Додатки…………………………………………………………………………10
 3. Словниктермінів………………………………………………………………14                                                                               
 4.  6. Список використаної  літератури…………………………………………….15

 Вступ

У системі естетичного та художнього виховання важливе місце належить декоративно-прикладному мистецтву, яке входить у світ людини з перших її днів і супроводжує все життя. Перші іграшки, колискові пісні, казки, легенди, релігійні свята, найпростіші рухи в танці вводять дитину до чарівного світу творчості. Для декоративно – прикладного мистецтва характерний постійний зв‘язок з традиціями минулого, в ньому знаходять відображення ті соціально – економічні та культурні зміни, що відбувалися у житті народу в процесі його історичного розвитку.

Різдвяні віночки є чимось значно більшим, ніж просто прикраси. Звичайно, традиція вішати такий віночок на вхідні двері, найбільш поширена в Америці, а також в Європі, але й у нас вже стало прийнято купувати таку окрасу та чіпляти її у своїй домівці. Та доводиться визнати, що більшість людей навіть не здогадуються про багату історію цієї чудової різдвяної прикраси.

Слово вінок походить від слова “writhen”, що походить від старого англійського слова, що означає “корчитися” або “крутити”. Мистецтво вішати різдвяні вінки виникло у римлян, які чіпляли їх на дверях, як знак перемоги і підкреслення їхнього статусу у суспільстві. Жінки, як правило, носили їх як головні убори, як символ гордості, а також надівали їх під час особливих випадків, таких як весілля. Окрім цього, переможцям спортивних подій у Стародавній Греції надівали на голову лавровий вінок; Ця традиція досі використовується донині під час Олімпійських ігор. Як відомо, медалі для призерів змагань, вигравірувані гілочками лавра. Різдвяні вінки виготовляються шляхом скручування або вигину вічнозелених гілочок навколо великого кола, яке потім, прикрашають сосновими шишками, засушеними цитринами, палочками кориці чи іншими оздобами. Чому віночок круглий ? Форма кола – є найкращим символом вічної любові Христа, його сили, створення нового життя. Вічнозелені рослини (ялинка, туя), які попри суворі морози завжди залишаються красивими,                         використовуються у плетінні віночка, щоб позначити міцність, а також    безсмертя. Згідно із католицькою традицією, у різдвяному віночку має бути чотири свічки – три фіолетові, що символізують покаяння та очікування, і одна – рожева, що представляє прийдешню радість. Чотири неділі, що передують Різдву втілені у чотирьох свічках. Кожну із них запалюють щоп’ятниці, під час вечірньої молитви. Аналогічно католицьким звичаям, традиційні язичницькі вінки були у вигляді вічнозелених кіл, що складаються з чотирьох свічок. Ці свічки представлені елементами: землі, вітру, вогню і води. Їх вінки, як правило, використовуються в ритуалах, які забезпечили б продовження кола життя. Різдвяні вінки прекрасна прикраса для вашого будинку або офісу, які дійсно можуть надати святковий настрій. Стануть вони гарною прикрасою і для ваших рідних та друзів. А взагалі сама наявність  вінка додасть затишної різдвяної атмосфери.

 1. Алгоритм виконання виробу

При виконанні роботи були використані такі інструменти та матеріали:

 • Матеріали:
 1. Основа для вінка.
 2. Біла тканина.
 3. Пряжа голубого та білого кольору.
 4. Нитка люрексові.
 5. Клей силіконовий.
 6. Клей ПВА.
 7. Тканина фатин.
 8. Напівнамистини білого та голубого кольорів.
 9. Дріт.
 • Інструменти:
 1. Гачок для в’язання №1,75.
 2. Ножиці.
 3. Голка.
 4. Канцелярський ніж.
 5. Лобзик.

2.1. Виготовлення  основи  вінка

Основою будь – якого вінка є кругла форма. Вона може бути готова, придбана у спеціалізованих магазинах, може бути виготовлена власноруч з підручних матеріалів.

У даній методичці представлений вінок основою якого є округла частина пластикового відра (круг), діаметром 0,5 м.

Для надання необхідної форми основи вінка необхідно вирізати отвір, діаметром 0,3 м за допомогою канцелярського ножа або лобзика.

 Далі, форму  декорують  тканиною та пряжею голубого кольору, щоб надати об’єм.  Після цього основу вінка обшивають  фатином  голубого кольору. Основа готова.

 2.2. Оздоблення вінка

        Вінок оздоблено сніжинками; елементами в техніці «Ганутель»; гірляндою, виготовленою з люрексової нитки; бантиками із стрічки срібного кольору та елементами декору.

        Для виготовлення сніжинок необхідна  пряжа, складом: 50% вовни та 50% акрилу білого та голубого  кольорів і   гачок  №1,75 (мал.1). Сніжинки виготовити за допомогою схеми (додаток№1).

(Мал.1 Виготовлення сніжинок)

Щоб надати стійкості елементам, потрібно з виворотнього боку промокнути сніжинки клеєм ПВА та  дати підсохнути  протягом 6 годин (мал.2).

(Мал.2   Нанесення клею ПВА)

Серединку сніжинки прикрасити напівнамистинками   білого  та голубого кольорів. За допомогою срібної  люрексової нитки зв’язати гірлянду, якою прикрасити віночок  (мал.3).

(Мал.3 В’язання гірлянди)

У техніці «Ганутель» виготовити  прикраси срібного кольору  (мал.4).

(Мал.4. Прикраси в техніці «Ганутель»)

Із срібної стрічки виготовити бантики(мал.5).

(Мал.5. Бантики із срібної стрічки)

2.3.  Надання форми, склеювання деталей

Після виготовлення всіх елементів декору необхідно остаточно оформити виріб. Для цього всі деталі вінка кріпляться на основу  за допомогою клею – пістолету. За власним задумом автор зможе  декорувати виріб (додаток №2).

 1. Висновки

У наш час формування всебічно розвиненої особистості неможливо уявити без впливу декоративно-прикладного мистецтва. Гурток «Виготовлення іграшок – сувенірів» допомагає дітям розумно та цікаво проводити свій вільний час, пробуджує допитливість, любов до знань. Ця методична розробка може бути використана у гуртках «Виготовлення іграшок – сувенірів», «М’яка іграшка», «Виготовлення сувенірів».

У матеріалах методичної розробки представлено різні техніки виготовлення декоративних елементів виробу «Різдвяний вінок»(додаток №2). Дотримуючись правил та послідовності виконання вихованці гуртка можуть за поданими схемами виготовити даний виріб .

В процесі роботи вихованці ознайомлюються з історією виникнення та значенням «Різдвяного вінка». Оволодівають різними техніками при виготовленні прикрас для вінка, навчаються в’язати гачком за схемою. Під час роботи над виробом розвиваються творчі здібності, позитивні якості особистості, художній смак, напрацювання індивідуального стилю.

Освоївши дану технологію  вихованці гуртка «Виготовлення іграшок – сувенірів» виготовили  подібні вінки, використавши інші матеріали та техніки (додаток №3, додаток №4).

Додатки

Додаток № 1 «Схема сніжинки»

Додаток № 2   Готовий виріб «Різдвяний вінок»

Додаток № 3   «Різдвяний вінок»

Додаток № 3   «Різдвяний вінок»

 Словник термінів:

1.“Writhen” – походить від старого англійського слова, що означає “корчитися” або “крутити”.

2.Техніка «Ганутель»(англ. Ganutell) – це мистецтво виготовлення прикрас з дроту і нитки, а також бісеру, намистин та перлинок. Слово “ганутель”, походить від італійського Canutiglia, що означає «тонка спіральна нитка».

3.Люрекс (англ. Lurex) – металеві плоскі нитки, тонка, блискуча нитка (основа металізована або покрита фольгою), можна використовувати для вишивки, декору, так само для ручного в’язання. Використовується в декоративних цілях як складовий елемент тканини, пряжі – наприклад, шерсть з люрексом.

4.Фатин – це легка, повітряна тканина. Синтетичні волокна, переплітаючись між собою, утворюють прозору сітку з рівномірними вічками.

Список використаної літератури:

1.Кульська – Кравченко Н.М. Декоративні в’язані вироби / Н.М. Кульська – Кравченко – К.: Техніка, 1985.

2.Курочкін О.В. Новорічні свята українців: Традиції і сучасність. К., 1978.

3.Марина Третьякова. Ганутель. Видавництво « Скіф». Квіти з ниток і дроту.

4.Українська минувшина. Ілюстрований етнографічний довідник. К.: «Либідь», 1994.

5.Свята та обряди трудящих Києва / За ред. Б.В. Попова. К., 1983.

 

Схожі записи

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *